Populacja w Madrycie
Madryt jest stolicą i największym miastem Hiszpanii . Znajduje się nad rzeką Manzanares w centrum Hiszpanii, graniczy z autonomicznymi wspólnotami Kastylii i Leonu oraz Kastylii-La Manchy. Szacuje się, że w 2014 roku Madryt liczy 3,3 miliona mieszkańców, co czyni go trzecim co do wielkości miastem w Unii Europejskiej po Londynie i Berlinie .
Szacuje się, że populacja Madrytu wynosi 3,3 miliona, ale ludność obszaru metropolitalnego Madrytu szacuje się na około 6,5 miliona. Jest to trzeci co do wielkości obszar metropolitalny w Unii Europejskiej po Londynie i Paryżu .
Wielkość miasta i gęstość zaludnienia
Madryt ma 40 okolicznych gmin, które tworzą obszar metropolitalny Madrytu o łącznej powierzchni 5335,97 kilometrów kwadratowych (2060,23 mil kwadratowych). Istnieją dwie strefy urbanizacji: pierścień wewnętrzny i pierścień zewnętrzny. Największe przedmieścia znajdują się na południu wzdłuż dróg z Madrytu.
Miasto ma gęstość zaludnienia 5400 osób na kilometr kwadratowy lub 14 000 na milę kwadratową.
Demografia Madrytu
Poprawiająca się hiszpańska gospodarka doprowadziła do boomu demograficznego w Madrycie pod koniec lat 90. i na początku XXI wieku wraz z międzynarodową imigracją. Madryt od dawna przyciąga imigrantów z całego świata. Prawie 84% ludności miasta to Hiszpanie, a osoby innego pochodzenia stanowią ponad 16% populacji.
Do największych grup imigrantów w Madrycie należą:
- Ekwadorski: 104 000
- Rumuński: 53 000
- Boliwijski: 44 000
- Kolumbijska: 36 000
- Peruwiański: 35 000
- Chiński: 35 000
- marokański: 33 000
- Dominikany: 20 000
- Brazylijski: 15 000
- Paragwaj: 14 000
W mieście są też liczne grupy Filipińczyków, Bułgarów, Hindusów, Włochów, Argentyńczyków, Senegalczyków, Polaków i Gwinejczyków Równikowych. Imigranci są w dużej mierze skoncentrowani w określonych dzielnicach Madrytu, w tym Usera (28,4%), Centro (27%), Carabanchel (23%) i Tetuan (22%).
Historia Madrytu
Dzisiejszy Madryt jest okupowany od czasów prehistorycznych. Jego ludność była najpierw iberyjska, a następnie rzymska. Uważa się, że pierwotna osada nosiła nazwę Matrice. Madryt pojawił się w historii dopiero w X wieku, kiedy w miejscu dzisiejszego Pałacu Królewskiego istniał już zamek lub fort. Fort został zajęty przez Maurów, którzy nazwali go Mayrit (później Madryt). Mury tej osady są widoczne do dziś.
Maurowie sprawowali kontrolę nad Madrytem, dopóki nie został zdobyty w 1085 przez Alfonsa VI . Król nakazał „oczyścić” meczet w murach fortu i poświęcić go jako kościół katolicki pod przewodnictwem Dziewicy z Almudeny, która stała się patronką Madrytu.
W nadchodzących stuleciach Madryt szybko się rozwijał. Rynek Główny powstał za czasów Jana II w XIII wieku. Enrique III zlecił później budowę Pałacu El Pardo, a miasto nadal się rozwijało. W 1561 roku dwór hiszpański został przeniesiony z Toledo do Madrytu.
W XX wieku Madryt stał się największym miastem PKB w Hiszpanii i trzecim w Europie Zachodniej . Miasto szczyci się nowoczesną infrastrukturą, a jednocześnie ma klimat wielu historycznych dzielnic. Podobnie jak w wielu europejskich miastach, Madryt obserwował spadek liczby ludności od lat 70. do 90., gdy ludzie rozprzestrzenili się na przedmieścia, ale miasto zaczęło ponownie rosnąć w latach 90. XX wieku.
Wzrost populacji Madrytu
Wzrost populacji Madrytu był w ciągu ostatnich kilku lat dość stabilny i wynosił zaledwie 1,4%, tylko nieznacznie powyżej średniej krajowej wynoszącej 1,2%. Oczekuje się, że miasto będzie kontynuować stabilny rozwój w nadchodzącej dekadzie.
Wydaje się, że język polski słychać cały czas 🙂