Strony o Madrycie

Polonia w Hiszpanii liczyła ok. 100 000 osób (według szacunków MSZ). Największym ośrodkiem Polonii w Hiszpanii jest Madryt, gdzie znajdują się stowarzyszenia polonijne, trzy kościoły z polską mszą, sklepy, szkoły polskie. Mimo że stolica Hiszpanii stanowi centrum życia polonijnego w tym państwie, to większość osób polskiego pochodzenia zamieszkuje podmadryckie miasta-sypialnie we wschodniej części regionu stołecznego (miejscowości Alcalá de Henares, Coslada), a także na południu (miejscowości: Parla, Getafe Mostoles, Alcorcón). W Madrycie żyje 5558 osób pochodzenia polskiego, natomiast w Barcelonie – 3088 osób.

Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Hiszpanią w dniu 30 maja 1919 r. W okresie powojennym rząd PRL nie uznawał rządu gen. Francisco Franco. Stosunki dyplomatyczne zostały przywrócone dopiero 31 stycznia 1977 r., po jego śmierci gen. i przywróceniu monarchii (konstytucyjnej). Dopiero wówczas, 28 lutego 1977 r. (zgodnie z zarządzeniem ministra spraw zagranicznych) została otwarta Ambasada PRL w Hiszpanii.

W okręgu konsularnym Ambasady RP w Madrycie działają 23 stowarzyszenia polonijne, natomiast w okręgu Konsulatu Generalnego RP w Barcelonie 5 organizacji. Aktywność przejawiają także polskie organizacje z Barcelony, Avili, Saragossy, Murcji, Walencji, Santiago de Compostela oraz Wysp Kanaryjskich. Na terenie Hiszpanii funkcjonuje 11 szkół polonijnych prowadzonych przez stowarzyszenia polonijne.

Jeśli chcesz zapoznać się z polską lokalną społecznością zapraszamy do skorzystania z następujących miejsc:

Grupy na Facebooku dla Polaków w Madrycie

Polacy w Madrycie

https://pl-pl.facebook.com/groups/PolacyWMadrycie/about/

https://pl-pl.facebook.com/polacywmadrycie/

Polskie strony www o Madrycie

Hiszpańsko-Polskie Stowarzyszenie Kulturalne “FORUM” – polski.asociacionforum.org

Blog Co w Madrycie – www.cowmadrycie.pl

Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii „Nasz Dom” – naszdom.org

Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii „Klub Wawel” – www.klubwawel.org

Instytut Polski w Madrycie – hwww.culturapolaca.es

Portal Polaków w Madrycie – www.madryt.net

Filmy na Youtube

Co zobaczyć w Madrycie